Komin, będący elementem konstrukcji domu, powoduje przerwanie ciągłości warstw pokrycia dachowego. W związku z tym powstają w warstwach izolacyjnych wycięcia mogące doprowadzić do niszczenia konstrukcji poprzez przenikanie w jej głąb wody. Dlatego też bardzo ważne jest szczelne wykonanie obróbek blacharskich. Do obróbki komina – czyli tak zwanego opierzenia komina – stosuje się blachę aluminiową, cynkową, stalową powlekaną albo ołowianą. Wybór materiału nie zmienia jednak prac, jakie należy przy tym wykonać.
Porządne uszczelnienie komina powinno jednocześnie wykonane być solidnie, precyzyjnie oraz z zachowaniem zasad estetyki. Blacha, którą wybieramy do opierzenia komina powinna być kolorystycznie dopasowana do pokrycia dachu. Jeżeli natomiast pokrycie dachowe mamy z blachy, wówczas należy do opierzenia komina zastosować ten sam rodzaj. W sytuacji kiedy dach pokryty jest dachówką cementową lub ceramiczną stosuje się blachy w kolorze dachówek.
Aby mieć pewność, że uszczelnienie komina będzie wykonane w taki sposób, iż nie pozwoli na wnikanie w konstrukcję dachu spływającej wody, warto wybrać ekipę posiadającą umiejętności do tego typu zadań. Jako doświadczona firma świadczymy na rynku usługi opierzania kominów na terenie Choszczna i okolic.
Aby opierzenie komina, czyli jego uszczelnienie było skuteczne, ważnych jest kilka elementów. Po pierwsze należy odpowiednio połączyć kawałki blachy z sobą oraz odpowiednio przygotować miejsce, w którym będziemy to robić. Po drugie, przy układaniu pokrycia dachowego w okolicy komina należy zostawić szczelinę – aby dach w ten sposób mógł pracować i żeby nie dochodziło do pękania dachówek. Przy opierzeniu kominów bardzo ważna jest również kolejność układania – w pierwszej kolejności dół komina, następnie boki i na sam koniec jego tył.
Przy obróbce komina, największej uwagi i staranności wymaga jego tylna część, dlatego trzeba w niej zadbać o odpowiednie zachowanie spadków, których główne zadanie polega na umożliwianiu prawidłowego spływu wody deszczowej.
Najskuteczniejszym sposobem mocowania blachy przy uszczelnianiu kominów jest wykonanie w kominie nacięcia, w które blachę należy wcisnąć. Jest to nacięcie wykonywane w przeważającej części przypadków tradycyjną szlifierką kątową.
Rozwiązaniem alternatywnym do tradycyjnej obróbki blachy jest zastosowanie specjalnego rodzaju taśm – jest to rozwiązanie zdecydowani szybsze od tradycyjnego, jednakże wymagające dokładnej analizy parametrów wykorzystywanej taśmy.