Opierzenie kominów Choszczno


Komin, będący elementem konstrukcji domu, powoduje przerwanie ciągłości warstw pokrycia dachowego. W związku z tym powstają w warstwach izolacyjnych wycięcia mogące doprowadzić do niszczenia konstrukcji poprzez przenikanie w jej głąb wody. Dlatego też bardzo ważne jest szczelne wykonanie obróbek blacharskich. Do obróbki komina – czyli tak zwanego opierzenia komina – stosuje się blachę aluminiową, cynkową, stalową powlekaną albo ołowianą. Wybór materiału nie zmienia jednak prac, jakie należy przy tym wykonać.

opierzenie kominów choszcznoPorządne uszczelnienie komina powinno jednocześnie wykonane być solidnie, precyzyjnie oraz z zachowaniem zasad estetyki. Blacha, którą wybieramy do opierzenia komina powinna być kolorystycznie dopasowana do pokrycia dachu. Jeżeli natomiast pokrycie dachowe mamy z blachy, wówczas należy do opierzenia komina zastosować ten sam rodzaj. W sytuacji kiedy dach pokryty jest dachówką cementową lub ceramiczną stosuje się blachy w kolorze dachówek.

Aby mieć pewność, że uszczelnienie komina będzie wykonane w taki sposób, iż nie pozwoli na wnikanie w konstrukcję dachu spływającej wody, warto wybrać ekipę posiadającą umiejętności do tego typu zadań. Jako doświadczona firma świadczymy na rynku usługi opierzania kominów na terenie Choszczna i okolic.

Aby opierzenie komina, czyli jego uszczelnienie było skuteczne, ważnych jest kilka elementów. Po pierwsze należy odpowiednio połączyć kawałki blachy z sobą oraz odpowiednio przygotować miejsce, w którym będziemy to robić. Po drugie, przy układaniu pokrycia dachowego w okolicy komina należy zostawić szczelinę – aby dach w ten sposób mógł pracować i żeby nie dochodziło do pękania dachówek. Przy opierzeniu kominów bardzo ważna jest również kolejność układania – w pierwszej kolejności dół komina, następnie boki i na sam koniec jego tył.

Przy obróbce komina, największej uwagi i staranności wymaga jego tylna część, dlatego trzeba w niej zadbać o odpowiednie zachowanie spadków, których główne zadanie polega na umożliwianiu prawidłowego spływu wody deszczowej.

Najskuteczniejszym sposobem mocowania blachy przy uszczelnianiu kominów jest wykonanie w kominie nacięcia, w które blachę należy wcisnąć. Jest to nacięcie wykonywane w przeważającej części przypadków tradycyjną szlifierką kątową.

Rozwiązaniem alternatywnym do tradycyjnej obróbki blachy jest zastosowanie specjalnego rodzaju taśm – jest to rozwiązanie zdecydowani szybsze od tradycyjnego, jednakże wymagające dokładnej analizy parametrów wykorzystywanej taśmy.