Montaż podbitki dachowej Choszczno


Jednym z elementów wykończeniowych pod okapem dachu jest podbitka dachowa, którą mocuje się bezpośrednio do krokwi lub rusztu przykręconego do nich. Podbitka dachowa może być z PVC lub drewniana. Wydawało by się, że bez względu na materiał jest to jednakowo łatwe zadanie – nic bardziej mylnego. O ile montaż podbitki dachowej wykonanej z PVC jest prosty, tak montaż tej drewnianej wymaga już nieco więcej doświadczenia i umiejętności.

montaż podbitki dachowej choszcznoJako solidna i doświadczona w branży dekarsko – budowlanej firma zajmujemy się zarówno montażem podbitki z PVC jak i drewnianej na terenie Choszczna.

Podbitkę drewnianą wykonuje się najczęściej z takich gatunków drewna jak: sosna, modrzew czy świerk – choć najpopularniejsze i najchętniej stosowane są podbitki ze świerku. Główne zadanie takiej podbitki to korzystne wpływanie na wentylacje, dlatego też rozpoczynając montaż należy wziąć pod uwagę wszystkie możliwe otwory wentylacyjne.

Przed rozpoczęciem prac w pierwszej kolejności należy dokonać prawidłowego pomiaru przestrzeni pomiędzy okapem a elewacją, co pozwoli na konkretne określenie kosztów. Jeśli mamy zamiar montować w podbitce oświetlenie, należy wcześniej rozprowadzić instalację elektryczną w specjalnych listwach. Dochodząc już do faktycznego montażu podbitki dachowej trzeba wiedzieć, iż kierunek układania desek czy paneli jest dowolny, jednakże w sytuacji kiedy mamy naprawdę wąskie okapy – nie przekraczające 30 centymetrów – podbitkę montuje się wzdłuż.

Możemy rozróżnić dwa podstawowe sposoby montażu:

1) montaż na stelażu z łat (przekrój 3 cm x 4 cm bądź 4 cm x 5 cm) – stosowany jest w przypadku, gdy podbitka układana jest prostopadle do ściany elewacyjnej,

2) montaż do krokwi – w tej metodzie podbitkę układa się równolegle do połaci dachowych i przybija do łat, które ułożone są prostopadle do krokwi.

Drewno montażowe, wykorzystywane w obu wyżej omówionych przypadkach powinno być zaimpregnowane specjalnymi środkami owado- i grzybobójczymi oraz powinno być drewnem sezonowym. W miejscach gdzie połacie są załamane – w ich narożnikach pamiętać należy o zamontowaniu dodatkowych elementów rusztu montażowego, które umożliwią stabilne zamocowanie oraz połączenie podbitki.