Budowa domów do stanu surowego otwartego Choszczno


Budowa mieszkalnego budynku jednorodzinnego jest poważną inwestycją, do której należy przygotować się przede wszystkim finansowo. Koszt budowy domu sięga rzędu kilkuset tysięcy złotych. Mowa tutaj o kompleksowo wykończonym budynku – kosztach zakupu działki, przygotowania jej do inwestycji, samej budowy, wykończenia, urządzania oraz wyposażenia.

Aby rozpocząć proces budowy domu, w pierwszej kolejności należy zaplanować sobie całą inwestycję, sporządzając tak zwany kosztorys budowy. Można to zrobić ręcznie bądź też, skorzystać z gotowych kalkulatorów budowy. Na całkowity koszt budowy składają się wydatki związane z zakupem wszelkich niezbędnych materiałów, podłączeniem instalacji oraz oczywiście koszty wynagrodzenia ekipy budowlanej.

Nasz firma realizuje budowy domów jednorodzinnych do etapu stanu surowego otwartego, na dzień dzisiejszy nie posiadamy w ofercie realizacji kolejnych etapów budowy.

Niezależnie od metrażu jaki posiadać będzie dom czy od ekipy budowlanej wybranej do pracy, każda budowa prowadzona jest etapami, dzięki czemu można dokładnie zaplanować sobie czas oraz wydatki z tym związane.

Pierwszy etap budowy to tak zwany „stan zerowy”, który w zasadzie rozpoczyna się już w momencie zakupu działki budowlanej. To podczas stanu zerowego kompletujemy wszelką dokumentacje, zbieramy pozwolenia i decyzje, wybieramy projekt i dopasowujemy go do własnych potrzeb. Jest to bardzo istotny etap całego procesu budowlanego. Same prace budowlane podczas tego etapu zaczynają się najczęściej od ogrodzenia placu budowy, a także wytyczeniu części nieruchomości na której zlokalizowany zostanie budynek. Kolejne prace to między innymi wyrównanie powierzchni działki oraz przygotowanie fundamentów.

Drugim z etapów budowy jest „stan surowy otwarty”, którego wykonania możemy się podjąć na Państwa zlecenie. Mamy za sobą mnóstwo zrealizowanych zgodnie z projektami domów w stanie surowym otwartym, a co za tym idzie mnóstwo zadowolonych klientów, mogących potwierdzić nasze kompetencje.

Stan surowy otwarty, co obejmuje?

Czym różni się stan surowy domu otwartego od zamkniętegoStan surowy otwarty, jest to moment, który powinien zostać odłożony w czasie do cieplejszych miesięcy, rozpoczynających wiosnę. Etap stanu surowego otwartego obejmuje przede wszystkim wykonanie stropów, ścian zewnętrznych, a także schodów betonowych, jeśli takie są w projekcie. Jest to moment w czasie całej budowy, kiedy efekty widać w błyskawicznym tempie, konstrukcja domu bowiem wzrasta właśnie podczas niego. Między innymi, gdy wyżej wymienione elementy są gotowe – wykonuje się więźbę dachową, komin czy montuje okna dachowe. Podczas tego etapu dom nie posiada jeszcze drzwi, okien czy ścianek działowych.

Na tym etapie wykonujemy również pokrycie dachu, czyli wszystko to, co związane jest z zadaszeniem – poczynając od konstrukcji, poprzez pokrycie dachu, aż do montażu rynien i wszelkich obróbek blacharskich – to wszystko wchodzi w zakres naszych usług przy realizacji stanu surowego otwartego. Jeżeli planowana jest przerwa w budowie po zakończeniu stanu surowego otwartego, otwory okienne i drzwiowe zabezpiecza się folią lub deskami.

Stan surowy otwarty to w zasadzie najważniejszy etap dla całej konstrukcji domu. Aby mieć pewność, że będzie ona solidna, warto zdecydować się na usługi sprawdzonej, rzetelnej i doświadczonej firmy budowlanej, bowiem pominięcie niektórych prac betoniarskich, może doprowadzić do braku stabilności ścian, a od tego już krótko do rozjechania się więźby dachowej.

Wybierając nasze usługi mają Państwo pewność, że do takiej sytuacji nie dojdzie, budowa domów do stanu surowego otwartego to jedna z naszych specjalności, a opinie  zadowolonych klientów, tylko to potwierdzają.

Czym różni się stan surowy domu otwartego od zamkniętego?

Stan surowy otwarty, co obejmujeSam stan surowy, jest pojęciem określającym dom jeszcze niewykończony i bez żadnych instalacji, jest to prościej mówiąc sama konstrukcja, której dach jest tymczasowo pokryty. Główna różnica jaka występuje między stanem surowym otwartym a stanem surowym zamkniętym, to to, że w stanie surowym zamkniętym we wszystkich zewnętrznych otworach są już drzwi i okna.

Same stany surowe, j w odniesieniu do poszczególnych inwestycji mogą się od siebie różnić. Różnice te powstają w zależności od bryły budynku, elementów zewnętrznych. Dlatego też, sugerujemy aby w umowach z wykonawcami unikać posługiwania się pojęciami ogólnymi, warto też pamiętać o tym, aby dokładnie określić, jakie zadania należą do konkretnej ekipy budowlanej, a jakie zostaną zrobione przez zewnętrznych wykonawców.

W „stanie surowym zamkniętym”, wykonuje się wszelkie niezbędne instalacje, w szczególności instalację gazową, instalację wodno-kanalizacyjną oraz elektryczną. Ważną częścią stanu surowego zamkniętego jest także wykonanie stolarki okiennej oraz odpowiednie osadzenie drzwi. Ukończenie tego etapu, uważa się za stosowne przygotowanie nieruchomości do zimy.

Ostatnim etapem budowy prace montażowe i wykończenie, jednak wykonania prac tego etapu – tak jak stanu surowego zamkniętego – w swojej ofercie nie posiadamy. Nadmienimy tylko, że pierwszą rzec, jaką wykonuje się podczas tego etapu jest mont wszelkiego rodzaju elementów grzewczych, takich jak kominki, grzejniki czy piece. Kiedy to jest gotowe, można przystępować do wykończenia całego wnętrza budynku. Główne prace wykończeniowe obejmują położenie tynków i gładzi, malowanie ścian, ułożenie podłóg, biały montaż w łazience, wykończenie kuchni czy instalacje oświetlenia. Podczas ostatniego etapu budowy wykonuje się najczęściej również elewację zewnętrzną. Po całkowitym ukończeniu tego etapu dom znajduje się już w stanie „pod klucz”, co oznacza, że wszelkie instalacje i urządzenia gotowe są do użytku i można rozpoczynać już prace związane z umeblowaniem i wyposażeniem wnętrz.

Koszt budowy domu w stanie surowym otwartym

Jeżeli chodzi o rozłożenie wydatków, warto zauważyć, że stan surowy otwarty najczęściej pochłania około 45% kosztów całej zaplanowanej inwestycji, dlatego też warto mieć dokładnie rozłożone wszystkie prace.

Koszt budowy domu w stanie surowym otwartym zależy oczywiście od ekipy budowlanej, od rejonu w jakim inwestycja powstaje, pory roku i w dużej mierze od metrażu oraz projektu budowlanego. Każdą ze stawek ustalamy indywidualnie z każdym klientem, bowiem każda inwestycja wymaga od nas zróżnicowanego wkładu czasu oraz pracy, co ma przełożenie na wynagrodzenie.

Z perspektywy czasu, warto jednak zauważyć, że koszty budowy domów jednorodzinnych w stanie surowym otwartym na przestrzeni ostatnich kilku lat wzrosły i nie zanosi się na to, aby tendencja ta miała się zmienić w najbliższym czasie. Ogromny wpływ na koszt budowy domu mają ceny materiałów budowlanych, których będziemy używać.   

Czas realizacji

Tak samo jak koszty, tak czas budowy stanu surowego otwartego uzależniony jest w głównej mierze od wielkości domu, a także od tego jak dokładnie mamy zaplanowaną całą inwestycję, w standardowych projektach całkowity czas wykonania domu w stanie surowym otwartym może trwać od dwóch i pół miesiąca do czterech miesięcy.

W przypadku naszej firmy, czas ten oczywiście uzależniony jest od ilości aktualnych zleceń, jednak zawsze staramy się wykonywać zlecone nam zadania w miarę możliwości bez przestojów i opóźnień, podchodząc do każdego z nich z pełnym profesjonalizmem.